Dougga (Duga) – najočuvaniji rimski grad u Africi 2. deo

Dougga (Duga) - najočuvaniji rimski grad u Africi

Punsko- Libijski mauzolej Ateban, u južnom delu, je najbolje očuvani spomenik iz perioda pre dolaska Rimljana na ove prostore. Reč je o je grobnici visokoj 21 metar, koja je sagrađena u II veku pre nove ere. Na njoj su bili ispisani dvojezični natpisi (punsko-libijski), koji se danas čuvaju u Britanskom muzeju. Mauzolej Ateban je jedan od dva očuvana primerka kraljevske numidijske arhitekture (drugi se nalazi u Sabrathu u Libiji).

Gradom dominira Kapitol ( hram iz II veka nove ere), jedan od najlepših objekata te vrste u Africi, posvećen zaštitinicima Rima: Jupiteru, Junu i Minervi. Čine ga 6 ukrašenih korintskih stubova oslonjenih na stepenište, sa prelepim frizom i uklesanim rezbarijama. Vijugavim ulicama stiže se i do drevnog rimskog trga neobičnog naziva -Ruža vetrova, izgrađenog u obliku kompasa, sa ondašnjim nazivima 16 vetrova (otkrili su ga i iskopali Francuzi 1908-1910).

U centru Duge je otvoreno polukružno pozorište, izgrađeno u doba cara Avgusta, koje je u ono vreme moglo da primi oko 3.500 građana. Svaki posetilac je znao svoje mesto. U prvim redovima su sedeli najbogatiji i najugledniji stanovnici Duge. Krećući se prema vrhu, sledio je srednji stalež, dok su za najsiromašnije bila „ rezervisana“ sedišta najudaljenija od pozornice. Zdanje je restauirano i tokom leta sluzi prvobitnoj nameni (u njemu se odrzavaju festivali klasične nuzike).

Tajni prolaz za neverne muževe

Tajni prolaz za neverne muzeve
Tajni prolaz za neverne muzeve

U Dugi se nalaze delovi četiri rimska kupatila ( tri su iskopana u celini a četvrto delimično). Kiklopovo kupatilo iz III veka je najbolje očuvano. Tokom njegovog iskopavanja otkriveni su prelepi mozaici Kiklopa i Jupitera, koji se izloženi u tuniskom muzeju Bardo. Ondašnja kupatila su bila privatna i javna. Licinianovo zimsko kupatilo, sa nekoliko spratova, bilo je namenjeno svim stanovnicima. Zidovi su mu dobro očuvani, kao i dug tunel koji su koristili robovi. Najveće javno kupatilo je bilo Ain Dura. Pored kupanja, stanovništvo je koristilo toplu vodu i za druge kućne potrebe. Religija je bila veoma značajna , o čemu svedoče mnogobrojni sakralni objekti posvećeni bogovima Saturnu, Plutonu, Minervi, Merkuru…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

17 − 1 =